Sklad za reševanje bank

V Banki Slovenije smo na podlagi Zakona o organu in skladu za reševanje bank (ZOSRB) leta 2015 vzpostavili poseben nacionalni sklad za reševanje bank.

Skladno z določili 62. člena novele Zakona o reševanju in prisilnem prenehanju bank (ZRPPB-1B) Sklad za reševanje bank nadaljuje poslovanje kot Sklad za likvidacijo bank, ustanovna sredstva, ki so bila vplačana v sklad za reševanje bank, pa se štejejo kot vplačila v sklad za likvidacijo bank.

Sklad za likvidacijo bank 

Sklad se financira s prispevki bank in hranilnic s sedežem v Republiki Sloveniji. Sredstva sklada se lahko uporabijo za financiranje izvajanja ukrepov prisilne likvidacije, ki jih izrečemo v Banki Slovenije, in sicer za:

  • vplačilo ustanovnega kapitala družbe za prevzem sredstev, ustanovljene v skladu z 212. členom Zakona o reševanju in prisilnem prenehanju bank (ZRPPB-1), kadar je neto vrednost premoženja banke, ki se prenaša, višja ali enaka neto vrednosti obveznosti banke, ki se prenašajo na družbo za prevzem sredstev z uporabo instrumenta izločitve sredstev;

  • plačilo nadomestila banki, kadar sklad kot prevzemnik z uporabo instrumenta prodaje poslovanja prevzame sredstva, pravice in obveznosti banke, ki je v postopku prisilne likvidacije;

  • posojila, garancije, jamstva ali druga zavarovanja, dana v zvezi z ukrepi prisilne likvidacije

  • posojilo Skladu za jamstvo vlog, vzpostavljenemu na podlagi Zakona o sistemu jamstva za vloge, za namene zagotavljanja likvidnost za izplačilo zajamčenih vlog.

Ciljna raven sredstev v skladu, ki predstavlja premoženje bank in ga ločeno od ostalega premoženja upravljamo v Banki Slovenije, znaša 3,0 % vseh zajamčenih vlog Republiki Sloveniji na dan 30. septembra 2014. Banke so ustanovna sredstva v višini 1,3 % zajamčenih vlog zagotovile z vplačanimi ustanovnimi denarnimi sredstvi, poleg tega pa morajo biti sposobne skladu kadarkoli zagotoviti denarna sredstva v višini 1,7 % zajamčenih vlog, zato morajo oblikovati t.i. likvidne naložbe, v obliki in na način, kot to ureja Sklep o likvidnih naložbah za namen sklada za reševanje.

Naložbena politika in stroški upravljanja sklada

Naložbeno politiko za upravljanje sredstev sklada določimo v Banki Slovenije, in sicer tako, da je zagotovljena varnost, nizko tveganje in visoka likvidnost sredstev sklada za likvidacijo bank. Svet Banke Slovenije je s Sklepom o naložbeni politiki in stroških upravljanja sklada za likvidacijo bank določil naložbeno politiko sklada za likvidacijo bank in nabor stroškov upravljanja, ki jih v skladu z ZRPPB-1 Banka Slovenije pokriva v breme premoženja sklada.

Od 1. januarja 2019 v Banki Slovenije sredstva sklada upravljamo v skupnem skladu, skupaj s sredstvi sklada za jamstvo vlog. Po zakonu bo sklad za likvidacijo bank prenehal z delovanjem 31. decembra 2030.