Strategija denarne politike
Poglavitni cilj Evrosistema, ki ga sestavljajo ECB in nacionalne centralne banke držav članic EU, ki so sprejele evro, je ohranjanje stabilnosti cen. Denarna politika k splošni blaginji, še zlasti k visoki gospodarski rasti in stopnji zaposlenosti, največ prispeva z zagotavljanjem stabilnosti cen v srednjeročnem obdobju.
Cilj Evrosistema je, da inflacijo evroobmočja v srednjeročnem obdobju ohranja pri 2 %. Odločitve za doseganje tega cilja Svet ECB sprejema na osnovi svoje strategije denarne politike, izvaja pa jih s svojim operativnim okvirom. Primarni instrument denarne politike je sklop ključnih obrestnih mer ECB. Upoštevajoč efektivno spodnjo mejo ključnih obrestnih mer pa so, v odvisnosti od razmer, v uporabi tudi drugi instrumenti, zlasti prihodnja usmeritev denarne politike, nakupi vrednostnih papirjev in operacije dolgoročnejšega refinanciranja.
Pristop k urejanju, presojanju in medsebojnemu preverjanju informacij, ki so pomembne za oceno dejavnikov tveganj pri ohranjanju cenovne stabilnosti, temelji na dvosteberni strategiji: ekonomski ter denarni in finančni analizi. V tem okviru se ekonomska analiza osredotoča na realna in nominalna gospodarska gibanja, medtem ko denarna in finančna analiza proučuje denarne in finančne kazalnike, s poudarkom na delovanju transmisijskega mehanizma denarne politike in možnih tveganjih za srednjeročno cenovno stabilnost, ki jih povzročajo finančna neravnovesja in denarni dejavniki. Vseprisotna vloga makrofinančnih povezav v ekonomskih, denarnih in finančnih gibanjih terja, da se v celoti upoštevajo soodvisnosti med obema analizama.
Pri zasnovi denarne politike se upošteva tudi vidik podnebnih sprememb in njihovih posledic pri zagotavljanju primarnega inflacijskega cilja.
Več o strategiji denarne politike je objavljeno na spletni strani ECB.