Poglavitni cilj Evrosistema, katerega del je tudi Banka Slovenije, je ohranjanje stabilnosti cen. Cilj Evrosistema je, da inflacijo evrskega območja v srednjeročnem obdobju ohranja pri 2 %.
Banka Slovenije sooblikuje, uveljavlja in nadzoruje sistem pravil za varno in
skrbno poslovanje bank in hranilnic ter z rednim spremljanjem in analizo bank
skrbi za finančno stabilnost.
Plačilni sistemi in sistemi za poravnavo vrednostnih papirjev (poravnalni sistemi) so pomemben del gospodarske in finančne infrastrukture, ki omogoča prenos denarnih sredstev in finančnih instrumentov med udeleženci plačilnih in poravnalnih sistemov.
V Republiki Sloveniji se kot zakonito plačilno sredstvo uporabljajo bankovci in kovanci, ki se glasijo na evro. Banka Slovenije skrbi za oskrbo slovenskega trga s pristno in primerno gotovino, zamenjuje tolarske in poškodovane evrske bankovce ter prodaja priložnostne kovance za zbiratelje in drugo zainteresirano javnost.
Banka Slovenije izdaja vrsto publikacij s področij svojega delovanja. Poudarek je na analizah poslovanja bančnega sistema, napovedih gospodarskih gibanj, spremljanju neposrednih naložb in ekonomskih odnosov s tujino.
Publikacija Pregled makroekonomskih gibanj izide osemkrat letno. Analizira mednarodne gospodarske razmere, denarno politiko, finančne trge, slovenski realni sektor, trg dela, tekoči račun plačilne bilance, inflacijo in javne finance. Vključuje tudi kratkoročne modelske napovedi rasti BDP za Slovenijo (t. i. nowcasting). Predvidoma aprila in oktobra izide v razširjeni obliki z dodatno analizo konkurenčnosti gospodarstva ter finančnega položaja podjetij, gospodinjstev in bank. Junija in decembra so osrednji del publikacije srednjeročne napovedi makroekonomskih gibanj v Sloveniji: BDP in njegovih izdatkovnih komponent, inflacije ter glavnih kazalnikov trga dela. Publikacija pod skupnim naslovom združuje tri predhodne publikacije: Polletni pregled gospodarskih in finančnih gibanj, Napovedi makroekonomskih gibanj v Sloveniji in Pregled makroekonomskih gibanj.