Poglavitni cilj Evrosistema, katerega del je tudi Banka Slovenije, je ohranjanje stabilnosti cen. Cilj Evrosistema je, da inflacijo evrskega območja v srednjeročnem obdobju ohranja pri 2 %.
Banka Slovenije sooblikuje, uveljavlja in nadzoruje sistem pravil za varno in
skrbno poslovanje bank in hranilnic ter z rednim spremljanjem in analizo bank
skrbi za finančno stabilnost.
Plačilni sistemi in sistemi za poravnavo vrednostnih papirjev (poravnalni sistemi) so pomemben del gospodarske in finančne infrastrukture, ki omogoča prenos denarnih sredstev in finančnih instrumentov med udeleženci plačilnih in poravnalnih sistemov.
V Republiki Sloveniji se kot zakonito plačilno sredstvo uporabljajo bankovci in kovanci, ki se glasijo na evro. Banka Slovenije skrbi za oskrbo slovenskega trga s pristno in primerno gotovino, zamenjuje tolarske in poškodovane evrske bankovce ter prodaja priložnostne kovance za zbiratelje in drugo zainteresirano javnost.
Banka Slovenije izdaja vrsto publikacij s področij svojega delovanja. Poudarek je na analizah poslovanja bančnega sistema, napovedih gospodarskih gibanj, spremljanju neposrednih naložb in ekonomskih odnosov s tujino.
1.
zbiranje depozitov in drugih vračljivih sredstev
2.
kreditiranje vključno s potrošniškimi krediti, hipotekarnimi krediti, faktoringom in financiranje trgovskih poslov
6.
garancije in prevzete obveznosti
7.
trgovanje za svoj ali tuj račun
8.
udeležba v izdaji vrednostnih papirjev in opravljanje s tem povezanih storitev
9.
svetovanje podjetjem na področju strukture kapitala, poslovne strategije in sorodnih zadev ter svetovanje in storitve, povezane z združitvami in nakupi podjetij
10.
denarnoposredniški posli
11.
upravljanje premoženja in svetovanje
12.
hramba in upravljanje z vrednostnimi papirji
M.
storitve povezane s finančnimi instrumenti po določilih Direktive 2014/65/ES (MiFIDII)